Antoni Gaudí legenda z Barcelony

La Pedrera - Antoni Gaudí

Antoni Gaudí legenda z Barcelony

images
Antoni Gaudi – kim był ? Wizjonerem, szalonym architektem, człowiekiem który zdecydowanie wyprzedzał swoją epokę ?

Z pewnością był osobą, która do dziś nikogo nie pozostawia obojętnym na swoje projekty.

Z pewnością nie ma drugiego tak charakterystycznego hiszpańskiego projektanta, Gaudiego nie można pomylić z nikim innym. Dlatego dziś jego dwa produkty trafiają na nasz blog jako ikony hiszpańskiego designu.

Urodzony 25 czerwca 1852 roku w Campo de Tarragona od dziecka był chorowity, zdolny, ale uczył się tylko tego czego sam chciał, co zwykle skutkowało kiepskimi ocenami w szkole. Szczególnie interesowały go starożytne osiągnięcia architektoniczne oraz zabytki.  Życie wiódł spokojne, samotne, skupiał się na pracy i na pomaganiu biednym. Jego życie bardziej przypominało życie pustelnika niż zdolnego architekta.Studiował i pracował w Barcelonie, gdzie 15 marca 1878 roku dostał dyplom architekta i zaraz potem pierwsze zlecenia na latarnię uliczną. W kolejnych latach tworzył swe projekty, w tym najbardziej znany – Sagrada Familia. Budował ją od 1883 roku, aż  do swej tragicznej śmierci w 1926 roku.

Czym Gaudi różni się od innych?  Praktycznie wszystkim. Ale ma pewne cechy, które możemy określić jako charakterystyczne dla jego stylu:

Przede wszystkim to brak kątów prostych. Gaudi tworzył budowle o zadziwiających kształtach, i z pewnością nie były to kwadraty ani prostokąty.

Czerpanie z natury, głównie z natury podwodnej, dziś uważany jest za prekursora architektury biomorficznej. Jego budynki nie przypominają zwyczajnych domów. Słynna  Casa Mila – zwana też „La Padrera” czyli „Kamieniołom”, z wyglądu przypomina raczej wzburzone morze, a rzucone na fasadzie mozaiki przypominają pianę na falach, żelazne balkony zaprojektowane przez J.M. Jujola to wodorosty.

LaPedrera_visor6_0

Fascynacja gotykiem – jego projekty mają pewne cechy tego stylu, najlepiej widać je w słynnym Casa Vincens. Jednak z gotyku brał tylko to co jemu samemu się podobało – strzelistość wież, odrzucał natomiast dużą ilość zdobień.

Zafascynowanie secesją – tworzył w tym stylu, ale we własnej jego odmianie. Projektowane przez Gaudiego budynki wyglądają jak wielkie rzeźby. Kolor  i zastosowanie światła, luster, mozaik, różnego układu okien -Casa Calvet, Casa Battlo, Casa Mila, Parku Guell.

Jego budowle są przestrzenne, statyczne, głównie dzięki zastosowaniu reguły równowagi oraz krzywej łańcuchowej, dziś architekci osiągają to przy pomocy komputera, Gaudi wszystko tworzył w swej genialnej głowie, potem przenosił to na papier, by w końcu zbudować z tego zachwycające budowle.

Nowatorskie rozwiązanie konstrukcyjne – jak na przykład łuki paraboliczne zastosowane między innymi w Palacio Guell. Zastosowanie różnorakich materiałów – bazalt, granit, skały łupkowe, cegły, kolorowe płytki.

Sagrada_Familia_Interior

Przywiązanie do Katalonii – we wszystkich jego budowlach możemy znaleźć ślady przywiązania do swej małej ojczyzny. Największym przykładem tej miłości jest dom Marii Sagues – „Bellesguard” przypominający średniowieczny zamek i to właśnie taki jakie budowano w Katalonii.

Jego styl jest po prostu nie do podrobienia. Głównie poprzez eklektyzm – łączenie różnych stylów  w jeden, który przypisać możemy tylko  do Gaudiego,  I to chyba najlepiej świadczy o jego geniuszu….

Aby, na co dzień obcować ze sztuką Antonio Gaudiego można zakupić meble zaprojektowane przez samego Mistrza. Wśród nich warto wspomnieć o cudownej ławce „BATLLÓ Bench” zaprojektowanym specjalnie z myślą o mieszkańcach Casa Batllo. Dokładnie takie krzesła i ławki miały stanąć w jadalni tego słynnego domu.

Hotel W, Barcelona, 2009

Batllo Bench to ławka dla dwóch osób, które siedzą obok siebie, ale pod kątem, patrzą w różnych kierunkach, jest wyjątkowo wygodna, a przy tym wykonana z pięknego litego drewna. Z pewnością przyjemnie się na nim odpoczywa wiedząc, że projektował je sam Gaudi.

batllo-bench-antoni-gaudi-bd-barcelona-ab3

Piękną ozdobą każdego domu może stać się lustro Calvet.

calvet-mirror-antoni-gaudi-bd-barcelona-a57

Wystarczy raz na nie spojrzeć by od razu wiedzieć, że jego kształt wyszedł spod ręki Mistrza. Nie do końca proste, o pięknym kształcie, ze strzelistym łukiem kojarzącym się z gotykiem na górze i dole, w pięknej secesyjnej złotej ramie przypominającej fale.  Eklektyzm w najlepszym wydaniu….

 

1Comment

Post A Comment