Jaime Hayon: „Dobry projekt to przede wszystkim design, który trwa”

Jaime Hayon: „Dobry projekt to przede wszystkim design, który trwa”

Jaime Hayon: „Dobry projekt to przede wszystkim design, który trwa”

Jaime Hayon jest artystą rozpoznawanym i docenianym na całym świecie, co potwierdzają liczne nagrody. Zaprojektowane przez niego przedmioty można zakupić w wielu znanych firmach, bądź zobaczyć je przypadkiem, chociażby w paryskich restauracjach. Jeśli chcemy osobiście porozmawiać z projektantem, taką okazję będziemy mieli już w maju na Festiwalu Designu w Łodzi. Jest to już 12 edycja tej imprezy, a Hayon pojawi się tam jako gość honorowy. Projektant w ramach Festiwalu poprowadzi wykład „Form Follows Function, and Then What?” („Forma podąża za funkcją – i co dalej?”).

Początki kariery

Jaime Hayon to jeden z najbardziej znanych twórców współczesnego designu, artysta, projektant. Urodził się w 1974 roku w Madrycie. Tam spędził lata młodości oraz stawiał pierwsze kroki w zawodzie. Dalszą wiedzę zdobył w pobliżu włoskiego miasta Treviso, gdzie dołączył do Fabric – szkoły projektowania i komunikacji finansowanej przez Benetton. Mając zaledwie 24 lata, pełnił tam rolę kierownika działu projektowania do 2003 roku.

Jaime Hayon zawsze cechowała samodzielność oraz chęć rozwoju, co skłoniło go do otwarcia własnej działalności. W tym celu, w 2004 roku zdecydował się przeprowadzić do Barcelony, gdzie rozpoczął pracę nad kilkoma projektami. W tym czasie również jego dzieła zaczęły pojawiać się w znanych galeriach sztuki. Zadebiutował na arenie międzynarodowej dzięki wystawie Mediterranean Digital Baroque w londyńskiej galerii Davida Gilla, kolekcji łazienkowej zaprojektowanej dla ArtQuitect oraz kolekcji Showtime dla BD Barcelona. To przyczyniło się do rozpoczęcia współpracy z prestiżowymi firmami, takimi jak: Metalarte, Lladró, Bisazza, Swarovsky, Moooi i Camper.

Osiągnięcia

Znani kolekcjonerzy z całego świata zainteresowali się twórczością Hayona. Jego kreatywność, a także umiejętności rzemieślnicze zostały docenione przez wiele firm. Do dużych osiągnięć projektanta można zaliczyć:

– Stworzenie asortymentu mebli dla znanych firm: Fritz Hansen – kultowa duńska marka, Magis, BD Barcelona, ​​Se London, Bernhardt Design, Ceccotti, Moooi, Established and Sons i Bisazza,

– Zaprojektowanie opraw oświetleniowych dla Metalarte, a także współpraca z Swarovski i Baccarat,

– Opracowanie akcesoriów dla Piper Heidsieck, Gaia i Gino oraz The Rug Company,

– Zaprojektował kolekcję zegarków dla szwajcarskiej marki OROLOG (w 2013 roku).

Wymienione wyżej kolekcje pozwoliły na umieszczenie Jaime Hayon na czele nowej fali twórców, którzy wykraczają poza ramy przeciętnego projektowania. Tym samym, czyni to go wysokiej rangi artystą, cenionym na całym świecie.

Jaime Hayon aktualnie zajmuje się wzbogacaniem wnętrz hoteli, restauracji oraz punktów sprzedaży detalicznej, w różnych krańcach świata. Zaprojektowane przez niego obiekty pojawiły się, między innymi w madryckiej restauracji La Terraza del Casino (za która otrzymał nagrodę) oraz w sklepach obuwniczych Camper. Niedawno ukończył także współpracę z butkiem w New Delhi – Nirav Modi Flagship, salonem Faberge w Genewie, sklepem z biżuterią w Kuwejcie Octium, a także centrum informacji dla Muzeum Groninger w Holandii. Znajdująca się w Paryżu restauracja Le Sergeant Recruteur jest potwierdzeniem elegancji i artystycznego wyczucia projektanta. Jaime Hayon stara się dostrzec w każdym miejscu jego specyfikę oraz nadać mu niepowtarzalnych charakter.

Nagrody i wyróżnienia

Projektant ciągle poszukuje nowych wyzwań i nieustannie się rozwija, a jego działania niejednokrotnie zostawały docenione. Prace Hayona pojawiły się w wysokiej rangi publikacjach o sztuce i wzornictwie. Zdobył również wiele nagród, między innymi: Best Installation w Icon Magazine, 100 Top List, Breakthrough Creator magazynu Wallpaper, który mianował go jednym z najbardziej wpływowych twórców oraz Best designer w Elle Deco Japan 2008. Dużym wyróżnieniem była także obecność Jaime Hayona na belgijskim Interieur Biennial, gdzie został zaproszony jako gościa honorowego. Był on najmłodszym twórcą, który dostał kiedykolwiek takie wyróżnienie.

BD Barcelona

Dzieła Jaime Hayona można znaleźć między innymi w katalogu firmy BD Barcelona, która współpracowała z takimi twórcami jak Gaudi czy Dalí. Jej założyciele od początku trwania działalności cenili piękno produktów oraz doskonałą jakość, natomiast Jaime Hayon rozpoczął swoją karierę jako projektant mebli właśnie w Barcelonie wraz z BD.

Jaime Hayon: „Dobry projekt to przede wszystkim design, który trwa”

W szerokim katalogu BD możemy  znaleźć m. innymi  limitowane wydania, takie jak Monkey side table w kolorze czerwonym twórczości Hayona. Ta edycja zawiera 25 unikatowych sztuk. Stół wykonany jest z solidnego cementu architektonicznego i jest przeznaczony do użytkowania w pomieszczeniach. Trzymana przez małpę polerowana, mosiężna taca z efektem lustra, dodaje ekskluzywności ławie.

Jednak pierwsza kolekcja Hayona to kolekcja Showtime z 2006 roku która odzwierciedla zarówno klasycyzm, jak i nowoczesność, zachowując przy tym akcent romantyzmu i wszechstronności. Można w niej znaleźć fotele i sofy z baldachimem, wykonane z polietylenu, lakierowane farbą matową. Są dostępne w kolorach: pomarańczowym, szarym i żółtym również w wersji outdoor.

Jaime Hayon: „Dobry projekt to przede wszystkim design, który trwa”

Jaime Hayon zaprojektował także ciekawą formę luster Showtime. Składają się one z ośmiu części o różnych kształtach, umieszczonych jedna przy drugiej. Tylna powierzchnia jest lakierowana matową czernią. Lustra mogą być instalowane razem, bądź oddzielnie.

Jaime Hayon: „Dobry projekt to przede wszystkim design, który trwa”

Krzesło  Showtime Hayona zaliczane jest do jednych z najwygodniejszych na świecie. Ze względu na swój ekskluzywny wygląd nada elegancji każdemu wnętrzu. Siedzisko i oparcie stanowią dwa, połączone ze sobą elementy. Zewnętrzna powierzchnia została wykonana z lakierowanego dębu w różnych kolorach. Obrotową konstrukcję zrobiono ze stalowej rury i odlanego aluminium. Oparcie, siedzenie oraz podłokietniki można wykończyć różnymi wzorami tapicerki w wybranym przez siebie kolorze. Dopełnienie krzesła stanowią zewnętrzne, stalowe guziki wykończeniowe.

Jaime Hayon: „Dobry projekt to przede wszystkim design, który trwa”

 

Równie wygodne jest krzesło Nude z 2017 roku. Wyprofilowane krawędzie wykonane ze sklejki bukowej wpływają na komfort jego użytkowników. Krzesła dostępne są w różnej kolorystyce: naturalnego jesionu, dębu, czarne, niebieskie i zielone. Dodatek stanowi prosta poduszka na siedzisku.

Jaime Hayon: „Dobry projekt to przede wszystkim design, który trwa”

 

W ofercie BD Barcelona ,  można znaleźć także komodę Multileg składającą się z kwadratowych części, przy czym rozmiar drzwi i półek można dostosować indywidualnie. Do środka dołączany jest zdejmowany wieszak na butelki i uchwyty wykonane z lustrzanej, polerowanej blachy ze stali nierdzewnej. Góra komody pokryta została marmurową płytą. Uroku meblowi dodają kilkukształtne nogi inspirowane różnymi stylami, wykonane w kilku odcieniach. Szafkę można zakupić w trzech wersjach kolorystycznych: zielonym, białym lub niebieskim, czarnym.

Kolejna kolekcja luster dla BD Barcelona nosi nazwę King Cros. W kompozycji razem z wazonami z kolekcji Showtime 10 i  komodą Multileg w zieleni z marmurowym blatem oraz fotelem Showtime, lustro wygląda wyśmienicie…

Jaime Hayon: „Dobry projekt to przede wszystkim design, który trwa”

Jaime Hayon zaprojektował także kolekcję wazonów produkowanych z porcelany szkliwionej lub emaliowanej na białopod nazwa Showtime dostępne w różnych kształtach i wymiarach i z czasem Showtime 10 (modelo pozłacane 24 karatowym złotem).

Jaime Hayon: „Dobry projekt to przede wszystkim design, który trwa”

Podczas Salone del Mobile w Mediolanie w 2017 BD Barcelona przedstawiła wazony Happy Susto również wykonane z porcelany szkliwionej lub emaliowanej na biało i niebiesko, które odzwierciedlają poczucie humoru projektanta.

Jaime Hayon: „Dobry projekt to przede wszystkim design, który trwa”

Porcelana to surowiec, który Jaime Hayon wykorzystał przy stworzeniu pięknych lamp dla firmy Parachilna.

Parachilna jest firmą produkującą dekoracyjne oświetlenie w Barcelonie. Jak twierdzą jej twórcy – narodziła się z miłości do luksusu, na który składa się dobry projekt, jakość materiałów oraz rzemiosło. Współpracują z projektantami z różnych zakątków świata, w tym z Jaime Hayonem. Jednym z jego projektów jest kolekcja Aballs i między innymi, olbrzymia, wisząca lampa Chandelier 12, która została wykonana z lakierowanej na biało, czarno, złoto, miedziano bądź platynowo stali galwanizowanej oraz z porcelany i szkła opalowego.

Jaime Hayon: „Dobry projekt to przede wszystkim design, który trwa”

W tej samej porcelanowej  kolekcji Aballs znajdują się modele lamp stołowych i sufitowych  pomalowane kolorem białym, czarnym , złotym, miedzianym lub platinum. Są dostępn w kilku rozmiarach.

Jaime Hayon: „Dobry projekt to przede wszystkim design, który trwa”

Lampy uzupełnią każde wnętrze, zarówno w pomieszczeniach domowych, jak również w restauracjach i hotelach. Może być zamontowana na różnej długości, tak aby wpasować się w każde miejsce.

Jaime Hayon: „Dobry projekt to przede wszystkim design, który trwa”

Lampa A jest przeznaczona do przymocowywana do ściany. Ma ceramiczną podstawę wykończeniową w kolorze białym, czarnym, złotym, miedzianym lub platynowym. Opalizowany szklany dyfuzor jest skierowany do góry. Prosta budowa lampy wpasuje się w każde wnętrze dodając mu elegancji.

Innym, równie ciekawym i nowym projektem Jaime Hayona dla firmy Parachilna jest lampa Lightolight A, która występuje w dwóch kolorach: zielonym oraz czerwonym, oraz w wersji podłogowej i stołowej . Innowacyjnym pomysłem projektanta było to, że lapę można powiesić na dwa sposoby, tak aby promienie było skierowane do góry lub do dołu.

Jaime Hayon: „Dobry projekt to przede wszystkim design, który trwa”

Jaime Hayon  mieszka na stałe w Walencji (posiada swoje biura we Włoszech, Hiszpanii i Japonii.) , tutaj w tym  śródziemnomorskim mieście znajduje się firma Viccarbe. Według jej założycieli to właśnie słońce, które występuje tam przez 300 dni w ciągu roku, ma ogromny wpływ na odczuwanie przez nich kolorów, dobór materiałów i dbałość o szczegóły. Ich kolekcje oferują szeroką gamę produktów wyróżniających się prostotą i innowacyjną elegancją. Zostały one doceniane w ponad sześćdziesięciu krajach, co potwierdzają liczne nagrody.

Zainspirowany fizjonomią i ruchem rekinów, Jaime Hayon stworzył kolekcję Aleta dla Viccarbe. Została ona zaprojektowana do użytkowania w miejscach publicznych, takich jak restauracje, biura, hotele, a także w przestrzeni mieszkalnej.

Jaime Hayon: „Dobry projekt to przede wszystkim design, który trwa”

W skład kolekcji wchodzi wygodny fotel, krzesła oraz taborety . Jest on dostępny w kilku rozmiarach, tak aby wpasować się do przestrzeni i zapewnić wyjątkowy komfort jej użytkownikom.

Jaime Hayon: „Dobry projekt to przede wszystkim design, który trwa”

Jaime Hayon zawsze stara się, aby jego dzieła były praktyczne, a gdy tworzy coś nowego, robi to z myślą o szczęściu i komforcie przyszłych użytkowników. Jak sam twierdzi:

„Ważne jest, aby pamiętać, że mój projekt jest stworzony dla ludzi i do wykorzystania przez ludzi. Uważam, że wykonany przeze mnie przedmiot powinien wywoływać emocje i sprawić, że klient poczuje się dobrze.”

Powiązane postySend this to a friend