APROP czyli mieszkania – kontenery w Ciutat Vella, Barcelona

APROP czyli mieszkania – kontenery w Ciutat Vella, Barcelona

APROP czyli mieszkania – kontenery w Ciutat Vella, Barcelona

Czy bitwa o gentryfikację jest przegrana w Barcelonie ? Czy turyści przejmą wszystkie mieszkania w tym cudownym mieście ?  Mieszkania  (APROP) mają na celu rozwiązanie w pewien sposób  tej skomplikowanej sytuacji. Pomysł  opiera się na strategii, która w sposób zwinny, pilny i pragmatyczny reaguje na sytuacje kryzysowe wynikające z braku mieszkania lub  pomóc uniknąć przymusowego wysiedlenia  sąsiadów z powodów ekonomicznych.

Te ciekawe obiekty mieszkaniowe charakteryzują się tym, że są modułowe, przenośne i demontowalne, co pozwala na szybką mobilizację pustych przestrzeni w mieście na okres 5 lub więcej lat. Budynki te mogą być przeznaczone również to przestrzeni publicznej , do użytku dla wszystkich w sąsiedztwie.

W przypadku zabudowy w dzielnicy Ciutat Vella w Barcelonie,  projekt modułowych mieszkań znajduje się pomiędzy ulicą Nou de Sant Francesc i Josep Pijoan. Jest to budynek z parterem plus cztery kondygnacje i zielonym dachem.

Budynek składa się z prefabrykowanych modułów, które są połączone w kompaktową całość. Składa się z 12 miejsc noclegowych, 8 modułów pojedynczych i 4 podwójnych. Wszystkie pomieszczenia mają wentylację przelotową, w tym przypadku orientację północno-wschodnią i południowo-wschodnią, co pozwala na wentylację krzyżową, a jednocześnie sprzyja wychwytywaniu promieniowania słonecznego w chłodnych porach roku.

Jako otoczkę do tej kompaktowej budowli  zaprojektowano poliwęglanową fasadę, która dostosowuje się do ułożenia działki. Ta podwójna powłoka służy, jako separator pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a pojemnikami, powodując efekt cieplarniany z wieloma zaletami klimatycznymi i przestrzennymi.

Strategicznie centrum przemieszczania się  umieszczone jest w ścianie dzielącej w ten sposób rozwiązując kontakt z sąsiednim budynkiem i zapewniając dostęp do wszystkich mieszkań za pośrednictwem chodników, z odpowiednim wymiarem pozwalającym na inne zastosowania oprócz tranzytu.

Parter jest zarezerwowany dla najbardziej komunalnych zastosowań i usług w okolicy. Bardzo otwarty, przezroczysty lokal jest rzutowany z bezpośrednim wyjściem na plac.

Powiązane postySend this to a friend