DHUB

DHUB

DHUB

W połowie grudnia zeszłego roku, miało miejsce oficjalne otwarcie Muzeum Wzornictwa przemysłowego HUB w Barcelonie.
Kolekcja stworzona już w 1994 roku, po swoim wstrzymaniu na początku XX wieku z różnych powodów społecznych i politycznych , powraca aby ukazać najlepsze projekty autorów katalońskich lub hiszpańskich począwszy od lat 30 minionego wieku.
To pierwsza stała kolekcja w Hiszpanii, która gromadzi tak zróżnicowane i bogate tło wzornictwa, jakim mogą być lampy, meble, samochody, pojemniczki, instrumenty, elementy wyposażenia. Muzeum Dizajnu w Barcelonie, czyli El Museu del Disseny de Barcelona, to nowo powstałe muzeum przedmiotu, sztuki oraz projektowania. Dorobek muzeum to zbiór kilku kolekcji Muzeum Sztuki Dekoracyjnej (wzornictwo przemysłowe i sztuka dekoracyjna), Muzeum Ceramiki (ceramika), Muzeum Włókiennictwa (przemysł włókienniczy) oraz Sztuki Graficznej (Graphic Arts) miasta Barcelony.
Elementem charakteryzującym te wszystkie kolekcje jest wspólna koncepcja, kreacja, produkcja ponadczasowych przedmiotów stworzonych wiele dekad w trakcie rozwoju przemysłowego i cyfrowego w Katalonii. Muzeum mieści kolekcję ponad 70.000 obiektów/przedmiotów, które były tradycyjnie klasyfikowanie i należą do zbioru rzemiosła artystycznego i sztuki użytkowej, począwszy od IV wieku. C aż do dziś. Znajdują się unikatowe zbiory średniowiecznych tkanin, XVI-wiecznego katalońskiego szkła lub ceramiki Alcory, między innymi jak i dzieła, wynik twórczości w XX wieku w branżach takich jak moda, grafika, w większości przypadków przedmioty użytku codziennego.

Podsumowując, Muzeum Designu mieści w sobie potrójne dziedzictwo:
– Zabytkowe zbiory rzemiosła artystycznego (meble, ceramika, szkło, tekstylia, zegary, tapety)
– Kolekcje wzornictwa przemysłowego (meble, oświetlenie, akcesoria, grafika i moda)
– Design autorski XX-XXI wieku (ceramika, biżuteria, sztuka użytkowa, itp)

DESIGNER

MBM architekci

ROK

2012-2015

Powiązane postySend this to a friend