Antoni Gaudí – legenda z Barcelony

Antoni Gaudí – legenda z Barcelony

Antoni Gaudí – legenda z Barcelony

Antoni Gaudí – legenda z BarcelonyAntoni Gaudí – kim był? Wizjonerem? Szalonym architektem? Człowiekiem, który zdecydowanie wyprzedzał swoją epokę?

Z pewnością był artystą, którego dzieła do dziś nie pozostawiają nikogo obojętnym.

Nie ma drugiego tak charakterystycznego projektanta nie tylko w Hiszpanii, ale i na świecie. Gaudíego nie sposób pomylić z nikim innym. Dlatego dziś warto przyjrzeć się dwóm wykreowanym przez niego produktom – ikonom hiszpańskiego designu.

Urodzony 25 czerwca 1852 roku w Campo de Tarragona, Antoni Gaudí od dziecka był chorowity. Uczył się tylko tego, czego sam chciał, co zwykle skutkowało kiepskimi ocenami w szkole pomimo zdolności i inteligencji. Szczególnie interesowały go starożytne osiągnięcia architektoniczne oraz zabytki.

Żył spokojnie i samotnie. Skupiał się na pracy i na pomaganiu biednym. Jego codzienność bardziej przypominała życie pustelnika niż zdolnego projektanta. Studiował i pracował w Barcelonie, gdzie 15 marca 1878 roku otrzymał dyplom architekta. Od razu pojawiło się też pierwsze zlecenie na latarnię uliczną. W kolejnych latach tworzył swe słynne projekty, w tym ten najbardziej znany – kościół Sagrada Familia. Pracował nad nim od 1883 roku aż do swojej tragicznej śmierci w 1926 roku.

Czym różnią się dzieła Gaudíego od twórczości innych architektów? Praktycznie wszystkim. Do charakterystycznych cech jego stylu należą:

  • Brak kątów prostych. Gaudí tworzył budowle o zadziwiających kształtach, pośród których nie znajdziemy kwadratów ani prostokątów.
  • Czerpanie inspiracji z natury, przede wszystkim ze świata podwodnego. Dziś Gaudí uważany jest za prekursora architektury biomorficznej. Jego budynki nie wyglądają jak zwyczajne domy. Słynna Casa Mila, zwana też „La Pedrera”, czyli „Kamieniołom”, z wyglądu przypomina raczej wzburzone morze. Mozaiki na fasadzie przywodzą na myśl spienione fale, a żelazne balkony zaprojektowane przez J.M. Jujola to wodorosty.
  • Fascynacja gotykiem. Cechy tego stylu u Gaudíego najlepiej widać na przykładzie Casa Vicens. Brał on jednak z gotyku tylko to, co jemu samemu się podobało. Zachował zatem strzelistość wież, odrzucając jednocześnie dużą ilość zdobień.
  • Silny wpływ secesji. Gaudí tworzył w tym stylu, ale wykreował własną jego odmianę. Projektowane przez niego budynki przypominają wielkie rzeźby. Charakterystyczne kolory oraz zastosowanie światła, luster, mozaik i różnego układu okien można podziwiać na przykładzie Casa Calvet, Casa Battlo, Casa Mila i Parku Guell.
  • Przestrzenne, statyczne budowle. Swój wygląd zawdzięczają one głównie zastosowaniu reguły równowagi oraz krzywej łańcuchowej. Dziś architekci osiągają podobne efekty przy pomocy komputera. Gaudí dzięki swojemu geniuszowi wszystko tworzył w głowie, a następnie przenosił na papier, by w końcu na tej podstawie zbudować zachwycające dzieła architektury.
  • Nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne. Należą do nich na przykład łuki paraboliczne zastosowane między innymi w Palacio Guell. Gaudí korzystał też z różnorodnych materiałów – bazaltu, granitu, skał łupkowych, cegieł i kolorowych płytek.
  • Przywiązanie do Katalonii. We wszystkich budowlach Gaudíego możemy znaleźć sentyment do jego małej ojczyzny. Najlepszym przykładem tej miłości jest dom Marii Sagues – Bellesguard, który przypomina zamki budowane w Katalonii w okresie Średniowiecza.

 

Antoni Gaudí – legenda z Barcelony

Jego twórczość jest nie do podrobienia. Kluczem jest tu eklektyzm – łączenie wielu różnych stylów w jeden, właściwy tylko Gaudíemu. To właśnie ten fakt najlepiej świadczy o jego geniuszu.

Aby na co dzień obcować ze sztuką Antoniego Gaudíego, można nabyć meble zaprojektowane przez samego Mistrza. Wśród nich warta uwagi jest wyjątkowa ławka „BATLLÓ Bench”, która powstała specjalnie z myślą o mieszkańcach Casa Batllo. Dokładnie takie meble miały stanąć w jadalni tego słynnego domu.

Antoni Gaudí – legenda z Barcelony

BATLLÓ Bench to ławka z siedzeniami ustawionymi pod kątem. Dwie osoby siedzą na niej obok siebie, ale patrzą w różnych kierunkach. Jest wykonana z pięknego, litego drewna i niezwykle wygodna. Świadomość, że projektował ją sam Gaudí, czyni odpoczynek jeszcze przyjemniejszym.

Antoni Gaudí – legenda z Barcelony

Wspaniałą ozdobą każdego wnętrza może stać się także lustro Calvet.

Antoni Gaudí – legenda z Barcelony

Wystarczy raz na nie spojrzeć, aby od razu wiedzieć, że ten kształt wyszedł spod ręki Mistrza. Nie do końca proste, wykończone na górze i na dole strzelistymi łukami kojarzącymi się z gotykiem, w złotej, secesyjnej ramie przypominającej fale. To jedyne w swoim rodzaju lustro reprezentuje eklektyzm w najlepszym wydaniu.

Powiązane posty