Jaime Hayon: projektant i jego fantastyczny świat

Jaime Hayon: projektant i jego fantastyczny świat

Jaime Hayon: projektant i jego fantastyczny świat

Artysta o odważnej, a jednocześnie niesztampowej wyobraźni. Projektuje z myślą o ludziach. Lubi dawać innym to, czego potrzebują. Lubi wywoływać emocje, sprawiać że na twarzy pojawia się uśmiech. Przy tym zawsze myśli o komforcie i praktyczności… Jak łatwo się domyślić, mowa oczywiście o hiszpańskim projektancie Jaime Hayon.

„Ważne jest, aby pamiętać, że mój projekt jest stworzony dla ludzi – do użytku przez ludzi. Wierzę, że projekt powinien wywoływać emocje. Projekt powinien sprawić, że odbiorca poczuje się dobrze”

 

Historia życia artystycznego – biografia Jaime Hayon

Jaime Hayon  już jako nastolatek miał kontakt ze sztuką uliczną. Jednak jego kariera rozpoczyna się od studiów wzornictwa przemysłowego, wybranych całkowicie przypadkowo. Po latach spędzonych w Paryżu i Madrycie udaje się do Włoch, gdzie dołącza do Fabrica – akademii projektowania i komunikacji. Tam z sukcesami ściśle współpracuje z legendarnym twórcą obrazów i agitatorem Oliviero Toscani.

Po kilku latach jego kariera nabiera tępa. W 2000 roku założył własne studio, a od 2003 roku całkowicie poświęcił się swoim osobistym projektom. Tuż po przeprowadzce do Barcelony wystawa śródziemnomorska Digital Baroque i linia łazienek zaprojektowanych dla ArtQuitect zapewniają mu czołowe miejsce wśród najbardziej cenionych światowych projektantów.

AQHayon

Jaime Hayon: projektant i jego fantastyczny świat

Później było już tylko lepiej… Pojawiła się kolekcja Showtime, wyprodukowana przez BD de Barcelona, następnie rozpoczął współpracę z największymi firmami, między innymi: Lladró, Metalarte, Camper, Swarovsky, Bosa Ceramiche oraz włoskim wydawnictwem projektowym, w skład którego wchodzą dziesiątki artystów i projektantów, w tym Elena Salmistraro.

Jaime Hayón wystawiał swoje designerskie prace w renomowanych międzynarodowych galeriach, takich jak Pompidou Centre, London’s Design Museum czy Groninger Museum. Dodatkowo podczas pierwszej edycji Madrid Design Festival był jednym z najbardziej wyczekiwanych artystów, tuż obok Martí Guixé. Podczas wystawy można było zobaczyć takie jego prace jak: szklane figury Bakarat Zoo czy krzesła Pińa, a także inne, bardziej nowatorskie, jak na przykład kolekcja stołów Réaction Poétique. Dołączono również niektóre z jego szkiców. Jak sam przyznał ma ponad 200 potencjalnych projektów. Kto wie, może niedługo kolejny z nich ujrzy światło dzienne…

Po wielu zmianach położenia, przez Barcelonę, Madryt, Londyn w końcu odnalazł miejsce, w którym czuje się fantastycznie. Obecnie baza operacyjna projektanta, czyli Hayonstudio znajduje się w Walencji. To miasto projektant ceni głównie za autentyczność ulic, bliskość Madrytu i swobodę. To tutaj na Rynku Centralnym szuka inspiracji w dni, kiedy brakuje mu weny. Nierozpoznawany przez ludzi, może wczuć się w otaczający gwar miasta…

„Kiedy nie jestem zainspirowany, idę na Rynek Centralny, który nadal jest prawdziwym rynkiem, a nie (…) dla turystyki”

 

Twórczość – design w każdym calu

Dzieła artysty cieszą się dużym uznaniem na całym świecie. Komfort jaki zapewniają oraz uczucia jakie powodują sprawiają, że ludzie chcą wciąż kupować projekty Jaime Hayon. Więc nie bez przyczyny Magazyn Time uznał go za jednego ze 100 najważniejszych twórców naszych czasów, a magazyn Wallpaper przyznał mu miano „Breakthrough Creator ” („Przełomowego Twórcy”).

Unikanie kwadratów jako formy geometrycznej pozwala łatwo rozpoznać twórczość artysty. Woli on zdecydowanie bardziej miękkie kształty, pozbawione ostrych kątów. Wszystkie jego prace mają to samo dziedzictwo genetyczne: energetyczne kolory, a także szlachetne i naturalne materiały. Projektant z dużą uwagą podchodzi do szczegółów, dba  o każdy, nawet najmniejszy detal. Jaime Hayon zajmuje się też projektowaniem wnętrz hoteli, restauracji, sklepów i różnych budynków użyteczności publicznej.

Krzesła Showtime

Jaime Hayon: projektant i jego fantastyczny świat

Wśród jego projektów znajdziemy między innymi urokliwe i przyciągające wzrok krzesło Showtime dla BD Barcelona. Pojawiło się ono na rynku w 2007 roku, tuż po wydanej kolekcji Showtime.

Dla projektanta stanowiło to bardzo duże wyróżnienie, ponieważ było to jego pierwsze designerskie krzesło, które zostało skomercjalizowane na cały świat.

Krzesło zostało wykonane z jednego tworzywa, dzięki czemu spójnie tworzy elegancką całość. Dodatkiem jest jedynie prosta poduszka. Skupiając się na komforcie, struktura umożliwia odpowiednie nachylenie pleców, a tym samym komfortowy spoczynek.

W krzesłach brak kanciastych zakończeń, wszystko jest płynne i dopasowane. Tylne nogi krzesła są nieco bardziej odgięte, co nadaje elegancji całemu projektowi.

Krzesła dostępne są w kilku wariantach kolorystycznych, aby mogły jak najlepiej wpasować się w każde wnętrze.

 

Poza meblami w kolekcji projektanta można znaleźć także dodatki. Jednym z nich jest poduszka z charakterystycznymi ilustracjami wykonanymi przez Jaime Hayona. Zapewniają one jej wyjątkowy i artystyczny wygląd. Dodatkowo jest bardzo miękka i wygodna, dzięki czemu zapewnia dobre samopoczucie każdego dnia.

Jaime Hayon: projektant i jego fantastyczny świat

źródło: https://www.architonic.com/

Dużą popularnością cieszą się również lampy zaprojektowane przez artystę. Jedną z nich jest lampa stołowa ABALLS M GR. Odnajdziemy ją w kolekcji Parachilna, jak twierdzą jej autorzy: „w kolekcji zrodzonej z miłości do luksusu”, gdzie luksus rozumiany jest jako połączenie integralności projektu, dobrej jakości materiałów i odpowiedniego rzemiosła.

Sama lampa jest jak najbardziej odzwierciedleniem takiego luksusu. Dostępna jest w kolorze białym, czarnym, złotym, miedzianym lub platynowym. Okrągły klosz został wykonany z dmuchanego matowego szkła, dzięki czemu światło równomiernie oświetli całe wnętrze.

Zmysłowa, a jednocześnie elegancka – taka jest właśnie lampa Josephine. Posiada ona ceramiczny korpus zwieńczony kloszem. Dostępna jest w kolorze białym, czarnym, złotym i platynowym. Rodzina Josephine występuje w wersji stołowej, aplikacyjnej oraz żyrandolowej.

Jaime Hayon: projektant i jego fantastyczny świat
Josephine lampa – źródło:Dezeen.com

 

Innym godnym uwagi projektem jest lapa ABALLS CHANDELIER 12. Tym razem lampa wisząca ze stali lakierowanej w kolorach: białym, czarnym, złotym, miedzianym lub platynowym z podstawami ceramicznymi w tych samych barwach. Klosze również zostały wykonane z dmuchanego matowego szkła. Lampa jest połączeniem minimalizmu i prostoty z domieszką szaleństwa.

 

ABALLS CHANDELIER 12

Jaime Hayon: projektant i jego fantastyczny świat

Kolejna designerska lampa wisząca w kolekcji Jaime Hayon to lampa Lightolight, która idealnie dopełni każde wnętrze. Ciekawym zastosowaniem jest możliwość powieszenia jej w dwóch wariantach: kloszem do góry lub do dołu.

 

Jaime Hayon: projektant i jego fantastyczny świat

Warto też wspomnieć, że otrzymała ona nagrodę Wallpaper Design 2019!

Innym, oczywiście równie funkcjonalnym projektem jest mały stolik Elements 002. Przy jego tworzeniu projektant inspirował się pierwotnymi postaciami kaktusów oraz ich kształtami modułowymi.

Table Elements

Jaime Hayon: projektant i jego fantastyczny świat

Rzeźba poza tym, że ma wiele zastosowań, dodatkowo łączy filozofię tradycji i współczesności. Dostępna jest w 3 klasycznych kolorach: czarnym, białym i szarym.

Podczas mediolańskiego Design Week 2019 pojawiło się krzesło inspirowane naturą, a dokładniej ciałem słonia. Opływowy korpus oraz dostępne w wielu wariantach kolorystycznych obicia, odzwierciedlają fizyczną formę zwierzęcia. W projekcie łatwo dostrzec duże uszy, które przeistaczają się w zaokrągloną bańkę. Siedzenie znajduje się na czterech nogach wykonanych z metalu lub litowego drewna.

Jaime Hayon: projektant i jego fantastyczny świat

 

Artysta bez wątpienia zaciera granice między sztuką, designem, a dekoracją. Poza projektowaniem wnętrz oraz przedmiotów nawiązał on także współpracę z Jasperem Morrisonem i wspólnie stworzyli markę modową Jijibaba. Pomysł polega na tym, że różni projektanci mogą dodawać swoje projekty, a tym samym cała kolekcja będzie ewoluowała, co w efekcie ma zaowocować świeżą i ciekawą ofertą.

„Pomyśleliśmy, że być może moglibyśmy być pierwszą firmą założoną przez projektantów przemysłowych, którzy mogliby tworzyć ubrania.”

 

Jaime Hayon dzięki odwadze, wytrwałości w dążeniu do celu i niewątpliwie ogromnemu talentowi – zasłużył na miano jednego z najbardziej uznawanych współczesnych designerów.

Ciągła pogoń za realizacją kłębiących się w głowie artysty pomysłów doprowadziła go na szczyt kariery. Mimo to projektant nie przestaje zaskakiwać i z roku na rok wypuszcza nowe projekty, uwielbiane przez miliony odbiorców.

Jaime Hayon: projektant i jego fantastyczny świat

Jaime Hayon jest jednym z tych twórców, którzy podnoszą design do rangi sztuki i przede wszystkim tworzą sztukę, która przemawia do wszystkich.

Powiązane postySend this to a friend