Miguel Milá – projektant wielu ikon hiszpańskiego wzornictwa przemysłowego

miguel milá designer

Miguel Milá – projektant wielu ikon hiszpańskiego wzornictwa przemysłowego

Czołowy projektant hiszpańskiego wzornictwa – Miguel Milá. Jest więcej niż projektantem obiektów przemysłowych. Artysta i wynalazca, który wie, jak połączyć użyteczność z aktualnymi trendami. Jest twórcą wielu klasycznych dzieł łączących w sobie współczesny design i najważniejszy dla artysty komfort, którym dzieli się z innymi…   

Historia twórczości Miguela Mila

Artysta urodził się w 1931 roku w Barcelonie. W latach 50. XX wieku Miguel Milá rozpoczął pracę jako projektant wnętrz w firmie prowadzonej przez jego brata Alfonso Milá i wspólnika Federico Correi.

Już po kilku latach Miguel Milá, wspólnie z przyjaciółmi założył własną firmę „Tramo”. Nazwa ta jest skrótem od hiszpańskich słów „trabajos molestos”, co oznacza „irytujące prace” i doskonale odzwierciedla niebanalne podejście artysty do projektowania.

W czasie działania firmy Miguel Milá zajmował się projektowaniem wnętrz, skupiając uwagę na meblach i lampach, wśród których znajdują się również klasyczne prace do dziś dostępne w sprzedaży z której wyłonią się jedne z najsłynniejszych lamp projektanta, takie jak TMC czy TMM.

Lampa TMM. Miguela Milá
Lampa TMM. Miguela Milá.

W późniejszych czasach projektant założył własne studio, poświęcając się również projektowaniu przemysłowemu. Artysta przyczynił się do promocji katalońskiego stylu poza granicami kraju, a jego projekty bez wątpienia można nazwać nowoczesną wersją klasyki.

Miguel Milá jest jednym z założycieli ADI-FAD – stowarzyszenia zrzeszającego artystów, którego celem jest promocja sztuki i projektowania. Za swoją twórczość i wkład w promocję hiszpańskiego designu projektant był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał między innymi Good Industrial Design, Premio Nacional de Diseño, Creu de Sant Jordi, czy Compasso d’Oro.

Prace artysty do dziś cieszą każdego, kto ceni sobie hiszpański styl. Jego projekty sprawdzają się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach.

Komfortowe projekty Miguela Mili

Lata, w których Miguel Milá rozpoczął pracę, to czas kryzysu w powstawianiu przedmiotów designerskich. W tamtym okresie hiszpańskie wzornictwo przemysłowe praktycznie nie istniało. Wszystkie produkty były wytwarzane ręcznie przy pomocy tradycyjnych metod.

Jak zaznacza artysta, każdy projekt tworzył od zera i nigdy nie stracił zamiłowania do tradycji. Wie jednak, że projekty muszą być potrzebne i powinny trafiać do odbiorców, dlatego zawsze ma na uwadze i prostotę i funkcjonalność..

Wzornictwo przemysłowe to trudne zadanie, które wymaga od projektanta wielu umiejętności, takich jak znajomość aktualnych trendów, wyobraźnii przestrzennej i kreatywności.

Prace tworzone przez projektanta przemysłowego muszą jednak być przede wszystkim skierowane do ludzi. Podkreśla to sam Miguel Milá, dla którego komfort jest największym luksusem, a jego praca dedykowana jest innym:

,,…Postaram się być przydatny. Pracuję, aby przyciągać ludzi do mnie”.

Tmc Miguel Mila
Lampa TMC. Miguel Milá
D7950a9fb7c50033f9d305d70ef2c984
Nina Massó i Miguel Milá

 

 

Miguel Milá i jego projekty z Santa & Cole

Jako projektant przemysłowy Miguel Milá od 1987 roku współpracuje z firmą Santa & Cole. Przedsiębiorstwo zostało założone 1985 roku i od początku działalności oferuje przedmioty codziennego użytku, jednak zachowując z artystyczne wzornictwo, co zwiększa komfort odbiorców.

Firma w swoim asortymencie posiada nie tylko meble i oświetlenie wewnętrzne, ale także elementy architektury publicznej: latarnie, ławki, a od 2020 roku instrumenty muzyczne i obrazy.

 

Santa & Cole na arenie międzynarodowej

Ponad osiemdziesięciu artystów współpracuje z Santa & Cole, w tym Miguel Milá. Niepowtarzalne projekty znane są nie tylko w Barcelonie, ale na całym świecie. Produkty najwybitniejszych twórców zawsze się wyróżniają – Santa & Cole dba o ich staranny wybór, wyrażając w ten sposób uznanie dla talentu projektantów.

620333114 1280x720 1

Lampy wewnętrzne Miguela Milá

Jak mówi o sobie artysta, urodził się w czasach, kiedy ludzie najbardziej cenili uczciwość i dokładność. Cechy te do dziś są widoczne w jego projektach. Wiele dzieł stworzonych przez Miguela Milę dziesiątki lat temu, w tym lampy TMC i TMM, wciąż jest chętnie wybieranych przez architektów do swoich projektów, co jest najlepszym dowodem geniuszu mistrza.

Lampy projektowane przez Miguela Milę wyróżniają się stosunkowo prostymi wzorami. Wiele z nich zawiera elementy bukowe, bo jak podkreśla sam artysta, lubi materiały, które ,,dobrze się starzeją. Część projektów posiada także regulacje, dzięki którym można dostosować wysokość lamp tak, by pasowały do każdego wnętrza.

Lampy to ważny element pokoju nie tylko dlatego, że są funkcjonalne i cieszą użytkowników ciepłym odcieniem światła, ale również ze względu na aspekt dekoracyjny, o czym doskonale wie Miguel Milá:

„Lampa jest wyłączona przez dłuższy czas niż jest włączona, dlatego należy bardzo zadbać o jej kształt, aby w jak najbardziej ekscytujący sposób zagospodarowała przestrzeń” 

Miguel Mila Andre Ricard Adria Canameras Entrevista SantaCole3
Model Cesta (1962) to najbardziej kultowy projekt Miguela Milá. Jest częścią rodziny, którą uzupełniają lampy stołowe Metal Cesta, Cestita i Metallic Cesta oraz kinkiet Wally, wszystkie edytowane przez Santa & Cole.

Wyjątkowe wnętrze spod ręki Miguela Mili

Meble i elementy wyposażenia pokoju to kolejne projekty Miguela Mili, które tworzą barceloński klimat w dowolnym wnętrzu. Aranżując pomieszczenie liczy się jednak nie tylko styl, ale przede wszystkim komfort, który dla projektanta jest synonimem luksusu:

„W dzisiejszych czasach luksus nie jest często związany z komfortem, a komfort jest zawsze luksusem.”

 

Miguel Milá projektuje elementy wyposażenia, takie jak praktyczne siedziska, stołki, krzesła, wieszaki na ubrania, czy popielniczki, które mogą służyć jako stojaki na parasole – jednym zdaniem wszystko, co ułatwia przebywanie w pomieszczeniu i jednocześnie zdobi, wnosząc barceloński klimat zapewniany przez jednego z najwybitniejszych projektantów.

Komin, wg DAE
Komin, wg DAE
Tumblr N5i9ywkktl1qc55vxo1 1280 C263b926
Krzesło Salvador (2013), wznowione przez AOO Editions.
12615166 935372576516715 2780237964134930457 O 040b7bda
Lampa Estadio (2002) została pierwotnie zaprojektowana dla Stadionu Olimpijskiego w Barcelonie w 1992 r. Santa & Cole.
Medium Fad 1
Unnamed 29
NeoRomántico Clásico Bank (1995), przez Santa & Cole
Santacole Lamparas De Sobremesa Diana Masiacarme 3 A5ace11a
Lampa Diana (1995), zaprojektowana we współpracy z Federico Correą i Alfonso Milá. Santa & Cole
Santacole Sillassillonessofas Y Pufs Cadaques Puf Cadaques Sansromulo 9 D51ffdc2
Pufa i sofa Cadaqués (1959), autorstwa Miguela Milá i Federico Correa. Santa & Cole
Powiązane posty

Bez komentarza

Sorry, the comment form is closed at this time.

Send this to a friend