Designerzy – Gabriel Ordeig Cole

Designerzy – Gabriel Ordeig Cole

Designerzy – Gabriel Ordeig Cole

Designerzy – Gabriel Ordeig ColeLata osiemdziesiąte minionego wieku zwane są „rajem dla współczesnych w Hiszpanii. Po tych trudnych latach przemian, miasto staje się miejscem gdzie odradzają się wartości dynamicznych zmian kulturalnych ostatnich lat siedemdziesiątych. W Madrycie zwanym Madrytem poruszenia i w Barcelonie zwanej Barceloną Dizajnu odżywa kreatywność we wszystkich, możliwych zakresach. W tej gorączce zmian powstaje wiele promieni, z których tylko niektóre przetrwają i prześwietlają w niedaleką przyszłość. W zakresie Dizajnu katalońskiego, bez zwątpienia Gabriel Ordeig Cole był jednym z tych, którzy pozostawili po sobie silny ślad. Aby zrozumieć przesłanie Ordeiga należy mieć na uwadze trzy kluczowe przesłanki: jego podejście do zawodu, poszukiwanie nieprzemijalności

Designerzy – Gabriel Ordeig Cole

w czasie oraz silne pozycjonowanie Santa & Cole 1987 wydawnictw Dizajnu. W 1985 roku wraz z Javierem Nieto Santa oraz z Niną Masso, obecną edytorką Santa&Cole, tworzą wydawnictwo Santa&Cole. Gabriel Ordeig Cole chciał wybierać aby edytować, produkować i następnie sprzedawać najlepsze produkty, najbardziej czyste i rozważone. Chciał przedstawić światu w postaci lektury najlepiej wyselekcjonowane produkty przez wydawnictwo Santa&Cole. Każdy wybrany produkt to manifest tak jak każda książka, która jest manifestem. Ordeig Gabriel to urodzony twórca nastroju w każdym pomieszczeniu. Był obdarzony wspaniałym wyczuciem smaku, instynktem oraz tak zwanym angielskim moodem co bez wątpienia jest bardzo potrzebne do zdefiniowania każdego wnętrza. Wszyscy doskonale wiemy, ze nasz stan emocjonalny jest inny w biurze, w restauracji czy w butiku. Natomiast tylko niektórzy posiadają sztukę zapewnienia dobrego samopoczucia w każdym momencie , miejscu, pomieszczeniu.

Designerzy – Gabriel Ordeig Cole

To abyśmy poczuli się komfortowo w każdym miejscu to według Ordeiga jest związane z odpowiednią dawką światła. Istnieją przypadki, w których dekorator musi być dyskretny natomiast

Designerzy – Gabriel Ordeig Cole

Fonda Europa sketches

przesłanką pozostaje aktualizacja i wzmocnienie dziedzictwa kulturowego istniejącego wnętrza. Takie projekty potwierdzają subtelność ich twórcy, który w grze z elementami niematerialnymi kreuje przestrzeń tak aby uwidocznić duszę ścian, obiektów w swoim zasięgu. Dobrym przykładem tego ćwiczenia interpretacji określonego pomieszczenia oraz zrozumienia jaki ma w nim panować nastrój jest Lampa Fonda Europa z 1988 roku. Kiedy właściciel lokalu chciał odnowić to miejsce, które od wielu pokoleń było miejscem lokat , poprosił o pomoc znane mu grono dekoratorów, a wśród nich był Gabriel Ordeig Cole.

Designerzy – Gabriel Ordeig Cole

Fonda Europa lampy – 1988

Gabriel próbował przesiąknąć duchem nieruchomości, jego ciepłem i rozpoczął cykl medytacji i empirycznych doświadczeń. Wreszcie znalazł sposób, aby zaktualizować tradycyjną koncepcję, w której możemy znaleźć odniesienie do średniowiecznych zamków . Ułożone liniowo abażury lampy nadają światło z kilku punktów.

Designerzy – Gabriel Ordeig Cole

Sistema Fonda lampy – 1990

 Z oryginalnej koncepcji lampy powstały dwa modele, które znajdują się obecnie w katalogu Santa&Cole i są nimi: Sistema Fonda z 1990 i Gran Fonda z 2003.

Designerzy – Gabriel Ordeig Cole

Gran Fonda System lampy – 2003

System Fonda to kompozycja światła, która polega na zestawieniu punktowego światła, które powtarza się sekwencyjnie w jednej linii i dopasowuje się do przestrzeni, według potrzeb projektu.
Esencją lampy Gran Fonda jest linowy system oświetlenia możliwy nawet w dużych przestrzeniach, który nadaje kolor i odpowiednie oświetlenie do projektu. System zbudowany jest z dwóch liniowych modułów, pierwszy z jednym abażurem i drugi z dwoma abażurami. Proste linie tworzy niklowana, matowa, stalowa rurka od której odchodzą dwa metalowe uchwyty, które podtrzymują abażury.

Źródło : “Gabriel Ordeig Cole” Wydawnictwo. Santa&Cole / ETSAB. 2004

Powiązane postySend this to a friend