Salvador Dalí gdzie sztuka staje się designem

1974 Dali Con Tusquets Y El Salivafofa  Maspons Baixa

Salvador Dalí gdzie sztuka staje się designem

Dlaczego Salvador Dalí pojawia się na naszym blogu, poza tym oczywiście, że jak wszystko w BarcelonaConcept pochodził z Hiszpanii. Bo jest genialny ? Bo go uwielbiamy? Oczywiście, że tak.

Ale również dlatego, że w ofercie posiadamy jego projekty, między innymi Dalilips – czyli słynną różową (albo czerwoną) sofę w kształcie ust. Projekt ten powstał w latach siedemdziesiątych, a dziś prawa do jego wykorzystywania ma firma BD Barcelona.

 

dalilips barcelonaconcept

 

Geniusz, surrealista, jeden z najważniejszych twórców XX wieku. Co nam przychodzi na myśl gdy słyszymy jego nazwisko? Z pewnością twarz samego Salvatora Dali, bo to jedne z bardziej znanych artystów i z pewnością każdy kojarzy jego twarz, fryzurę, jego wywinięty wąs, ale też zgięte zegary z obrazu „ Trwałość pamięci” czy tygrysy atakujące leżącą kobietę z obrazu „Gala i tygrysy”.

Salvador Dali urodził się w 1911 roku w Katalonii, i od małego zdradzał talent malarski. Lekcje malarstwa zaczął jednak mając dopiero dziesięć lat, ale za to już cztery lata później zaczął wystawiać swoje obrazy.

Studiował w Królewskiej Akademii Sztuki w Madrycie, ale jej nie ukończył.

Mając dwadzieścia cztery lata wyjechał do Paryża gdzie związał się na krótko z surrealistami (wyrzucili go z grupy z chciwość i popieranie faszyzmu), tam też w 1928 roku powstał jego pierwszy słynny obraz  „Miód jest słodszy od krwi”, jak również słynna „Płonąca żyrafa”.

W 1929 roku Dali poznał swoją muzę, żonę, przyjaciółkę oraz opiekunkę Galę. W roku 1930 odbyły się w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych wielki wystawy malarza, które przyniosły mu i sławę i pieniądze. W USA mieszkał również podczas II wojny światowej, jego sztuka cieszyła się wielkim uznaniem, a on malował portrety  dla wielkich tego świata, między innymi dla Heleny Rubinstein, projektował biżuterię dla Coco Chanel, grał u Hitchcocka.

W 1948 roku powrócił do Hiszpanii i w swoim rodzinnym mieście Figures otworzył Teatro Museo Dali.Ostatni obraz „Jaskółczy ogon” namalował w 1983 roku. Zmarł  23 stycznia 1989 roku.

Inspiracje czerpał ze snów, interesował się psychoanalizą Freuda, z poprzednich epok, zwłaszcza z renesansu. W późniejszych latach interesował się historią, psychologią, nauką, religią, mistycyzmem. Wszystko to miało wpływ na jego malarstwo.

content_14_content_images_369_slide

 

Powiązane posty

Bez komentarza

Sorry, the comment form is closed at this time.

Send this to a friend