Salvador Dalí gdzie sztuka staje się designem

Salvador Dalí gdzie sztuka staje się  designem

Salvador Dalí gdzie sztuka staje się designem

Dlaczego Salvador Dalí pojawia się na naszym blogu, poza tym oczywiście, że jak wszystko w BarcelonaConcept pochodził z Hiszpanii. Bo jest genialny ? Bo go uwielbiamy? Oczywiście, że tak.

Ale również dlatego, że w ofercie posiadamy jego projekty, między innymi Dalilips – czyli słynną różową (albo czerwoną) sofę w kształcie ust. Projekt ten powstał w latach siedemdziesiątych, a dziś prawa do jego wykorzystywania ma firma BD Barcelona.

 

Salvador Dalí gdzie sztuka staje się  designem

 

Geniusz, surrealista, jeden z najważniejszych twórców XX wieku. Co nam przychodzi na myśl gdy słyszymy jego nazwisko? Z pewnością twarz samego Salvatora Dali, bo to jedne z bardziej znanych artystów i z pewnością każdy kojarzy jego twarz, fryzurę, jego wywinięty wąs, ale też zgięte zegary z obrazu „ Trwałość pamięci” czy tygrysy atakujące leżącą kobietę z obrazu „Gala i tygrysy”.

Salvador Dali urodził się w 1911 roku w Katalonii, i od małego zdradzał talent malarski. Lekcje malarstwa zaczął jednak mając dopiero dziesięć lat, ale za to już cztery lata później zaczął wystawiać swoje obrazy.

Studiował w Królewskiej Akademii Sztuki w Madrycie, ale jej nie ukończył.

Mając dwadzieścia cztery lata wyjechał do Paryża gdzie związał się na krótko z surrealistami (wyrzucili go z grupy z chciwość i popieranie faszyzmu), tam też w 1928 roku powstał jego pierwszy słynny obraz  „Miód jest słodszy od krwi”, jak również słynna „Płonąca żyrafa”.

W 1929 roku Dali poznał swoją muzę, żonę, przyjaciółkę oraz opiekunkę Galę. W roku 1930 odbyły się w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych wielki wystawy malarza, które przyniosły mu i sławę i pieniądze. W USA mieszkał również podczas II wojny światowej, jego sztuka cieszyła się wielkim uznaniem, a on malował portrety  dla wielkich tego świata, między innymi dla Heleny Rubinstein, projektował biżuterię dla Coco Chanel, grał u Hitchcocka.

W 1948 roku powrócił do Hiszpanii i w swoim rodzinnym mieście Figures otworzył Teatro Museo Dali.Ostatni obraz „Jaskółczy ogon” namalował w 1983 roku. Zmarł  23 stycznia 1989 roku.

Inspiracje czerpał ze snów, interesował się psychoanalizą Freuda, z poprzednich epok, zwłaszcza z renesansu. W późniejszych latach interesował się historią, psychologią, nauką, religią, mistycyzmem. Wszystko to miało wpływ na jego malarstwo.

Salvador Dalí gdzie sztuka staje się  designem

 

Powiązane posty